Opakowanie kartonowe w centrum zainteresowania świata

W ostatnich latach obserwujemy trend związany z większym zużyciem kartonu w produkcji opakowań. Ma być nie tylko pięknie, ale i ekologicznie! Luksusowo i elegancko! To właśnie w tym obszarze zabłysnąć chcą marki premium. Karton to nie mikroplastik, ale materiał, który można łatwo poddać recyklingowi. W nadchodzących latach prognozy zużycia kartonu wyglądają bardzo pozytywnie. Szacuje się, że w Europie w kolejnych latach nastąpi wzrost jego zużycia o 2 proc., w USA o 1,5 proc., natomiast w Azji oczekuje się wzrostu wynoszącego 3-5 proc. Szczególnie tyczy się to rynku chińskiego, który w ostatnich latach uważnie obserwujemy.

 

Patrząc na ranking największych producentów kartonu na świecie, można zobaczyć, że pierwsze pięć miejsc zajęte jest przez wielkie koncerny, które wytwarzają więcej niż jeden milion ton kartonu w ciągu roku. Największy udział w rynku mają Stany Zjednoczone oraz Europa. Na te dwie potęgi gospodarcze przypada prawie 70 proc. wyżej wymienionej sumy. Kraje znajdujące się w regionie Pacyfiku plasują się na trzecim miejscu. W Europie natomiast dziesięciu największych producentów kartonu posiada więcej niż 78 proc. udziałów w rynku.

Produkowany na świecie karton zużywany jest w 55 proc. do produkcji opakowań dla branży spożywczej. Natomiast kolejne 45 proc. zużywane jest głównie na opakowania dla branży kosmetycznej i inne niespożywcze produkty (branża farmaceutyczna, tytoniowa, chemiczna itd.).

Spośród wszystkich opakowań, najwięcej zużywamy tych wyprodukowanych z kartonu. Obecnie szacuje się, że zapotrzebowanie na opakowania na całym świecie sięga wartości rzędu 900 miliardów euro.

 

Luksusowe życzenia od Mikołaja

Szczególnie w okresie świątecznym zauważamy rolę opakowań kartonowych. Bożonarodzeniowe „cudawianki” prosto od Mikołaja kuszą klientów, szczególnie tych najmłodszych. Jeśli ma być elegancko i luksusowo to karton jest doskonałym rozwiązaniem. Jeśli w koszu prezentowym ma pojawić się, na przykład, butelka wysokiej klasy trunku to koniecznie powinna zostać zapakowana w kartonowe pudełko. Temat luksusowy i pozbawiony granic. Jedynym limitem jest nasza wyobraźnia!

 

Dlatego wszystkich Czytelników zapraszam do lektury niniejszego wydania poświęconego w dużej części opakowaniom luksusowym i premium. W tym wydaniu dowiecie się, Drodzy Czytelnicy, więcej o niezwykłych i innowacyjnych projektach tego typu opakowań.

 

Wasza

Izabela E. Seidl-Kwiatkowska

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Lockdown…

 

Pisząc editorial do ostatniego wydania PACKAGING POLSKA, świat był „normalny” as usual. Wszyscy przygotowywali się do targów LogiMat w Stuttgarcie, Packaging Innovations w Warszawie czy interpack i drupa w Düsseldorfie. Kilka dni później nastąpiły reakcje na restrykcje rządów wielu państw w Europie. LogiMat odwołany, interpack przełożony, drupa przełożona, a niezliczone wydarzenia musiały podporządkować się oficjalnym zakazom.

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty