W 100% z biotworzywa

Do tej pory wyprodukowano około 900 sztuk prototypowych butelek. Opakowanie można przeznaczyć do recyklingu w tradycyjnych strumieniach PET w myśl filozofii „bottle-to-bottle”, która sugeruje, że z butelek poddanych recyklingowi można stworzyć kolejne opakowania bez strat w jakości.

© Coca-Cola

Coca-Cola zaprezentowała nową butelkę do napojów wykonaną w 100 procentach z biotworzywa pochodzenia roślinnego (bPET). Rozwiązanie zostało wyprodukowane przy użyciu technologii przeznaczonych do zastosowania w komercyjnej produkcji na dużą skalę. Prototyp butelki pojawił się ponad dekadę po debiucie PlantBottle, pierwszej na świecie butelki PET nadającej się do recyklingu, wykonanej w 30 procentach z materiałów pochodzenia roślinnego.

PET składa się z dwóch elementów: około 30% glikolu monoetylenowego (MEG) i 70% kwasu tereftalowego (PTA). Butelka PlantBottle, wprowadzona w 2009 roku, zawiera MEG z trzciny cukrowej, ale PTA do tej pory pochodziło z paliw kopalnych. Nowa butelka wykonana jest z surowców pochodzenia roślinnego i powstała bez udziału paliw kopalnych. Materiał powstaje przez połączenie cukrów przekształconych z materiałów roślinnych w celu wytworzenia roślinnego glikolu monoetylenowego (bMEG), a także roślinnego paraksylenu (bPX), który z kolei został przekształcony w roślinny kwas tereftalowy (bPTA) przy użyciu technologii firmy Virent. Rozwiązanie opracowane we współpracy z Changchun Meihe Science & Technology usprawnia proces produkcji bMEG, a także pozwala na elastyczność w doborze surowców, co oznacza, że można stosować więcej rodzajów materiałów odnawialnych. Firma UPM, pierwszy licencjobiorca tej technologii, rozpoczęła budowę pierwszej instalacji w Niemczech, gdzie certyfikowany, pozyskiwany w sposób zrównoważony surowiec na bazie drewna pochodzącego z tartaków i innych gałęzi przemysłu będzie przekształcany na bMEG. Jest to znaczący krok w kierunku komercjalizacji tej technologii.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Moc Prawdziwej Przyjaźni

Przyjaźń to coś czego nie nauczą Cię w szkole, a jeśli sam nie nauczyłeś się czym jest przyjaźń, to niczego się nie nauczyłeś.

 

Przyjaźń to najpiękniejsza rzecz, jaką człowiek może zaproponować drugiemu człowiekowi bezinteresownie. Przyjaciel to osoba, z którą możemy być szczerzy. Przy nim możemy też myśleć głośno. Jeden lojalny przyjaciel jest warto dziesięciu tysięcy krewnych. Suzanne Degges-White, przewodnicząca Wydziału Doradztwa....

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty