“Razem sięgniemy po złoto”

 „Dzięki niezrównanej stabilności, zoptymalizowanemu przenoszeniu atramentu i szerokiemu zakresowi tonów, jakie zapewnia druk fleksograficzny, płyty Flexcel NX zapewniają szeroką gamę kolorów, która jest warunkiem aplikacji takich jak złote kolory w CMYK. Wyniki projektu są wyraźnym dowodem na to, że innowacje będą nadal napędzać rosnący sukces fleksografii ” - dodaje Nilgun Turan, kierownik ds. marketingu w Miraclon Europe.

© Zecher

Zecher, producent wałków rastrowych z siedzibą w Paderborn w Niemczech, pomyślnie zrealizował projekt mający na celu pokazać korzyści wynikające z wykorzystania fleksodruku w różnych aplikacjach opakowaniowych przy użyciu kolorów procesowych CMYK. Projekt, realizowany we współpracy z wieloma partnerami, , w tym firmą Miraclon, która była odpowiedzialna za dostarczenie płyt drukowych, miał na celu udowodnić, że przy użyciu fleksodruku można uzyskać jednolite odwzorowanie kolorów obrazu na wielu różnych podłożach, tak aby opakowanie mogło zapewnić konsumentom pozytywne wrażenia zakupowe.

 

Aby podkreślić praktyczne znaczenie projektu, do jego realizacji wybrano złożone obrazy, które zwykle można spotkać na opakowaniach żywności, kawy, tytoniu, kosmetyków i karmy dla zwierząt. We wszystkich tych opakowaniach obecne były subtelne gradienty oraz drobne szczegóły w wysokich zakresach tonalnych. Szczególnym wyzwaniem dla fleksodruku okazał się bogaty w kontrast obraz przedstawiający twarz kobiety całkowicie pokrytą złotym makijażem. Motyw ten był także inspiracją dla motta projektu „Razem sięgniemy po złoto” (Together for Golden Results”).

Wykonano trzy opakowania. Pierwszym z nich było opakowanie elastyczne, wydrukowane na folii BOPP. Drugim zadrukowane opakowanie z tektury falistej, pokrytej z jednej strony papierem o gramaturze 135 g/cm². Trzecie stanowiło torbę papierową wykonaną z powlekanego na biało papieru kraft o gramaturze 100 g/cm². Wszystkie opakowania wykonano przy użyciu wałków rastrowych anilox firmy Zecher wyposażonych w technologię grawerowania SteppedHex. Metoda ta charakteryzuje się naprzemienną geometrią komórek, która pozwala zoptymalizować jakość druku.

 

Trzy zastosowania, jedna technologia

Wszystkie trzy aplikacje zostały wykonane przy użyciu płyt Flexcel NX, w których zastosowano raster Kodak Maxtone SX zoptymalizowany pod kątem systemu Flexcel NX i rastra 60 l/cm (152 lpi). Zasoby techniczne do produkcji opakowania elastycznego zostały zapewnione przez producenta maszyn i systemów Windmöller & Hölscher (W&H) w jego Centrum Technologii Druku w Lengerich w Niemczech. W obiekcie znajduje się także system Flexcel NX Ultra firmy Miraclon, dzięki czemu płyty drukowe mogły zostać wykonane na miejscu. Zadruk tektury falistej został wykonany w firmie Christiansen Print w Ilsenburgu w Niemczech przy użyciu płyt Flexcel NX od Schawk Goslar, natomiast papierowa torba została wydrukowana w Stenqvist Austria za pomocą płyt Flexcel NX firmy Flex-Punkt Druckformen.

 

„Złote wyniki”

Pomimo opóźnienia spowodowanego pandemią, wyniki projektu, jak podkreślają sami wykonawcy, były prawdziwie „złote”. Wszyscy zaangażowani byli pod wrażeniem efektów, jakie udało się uzyskać - nie tylko pod względem spójności kolorów na wszystkich podłożach, ale także pod względem wyjątkowej jakości obrazu w gradientach i drobnych szczegółach. Równie imponujące było odwzorowanie złotej twarzy przy użyciu samych możliwości druku fleksograficznego CMYK bez kolorów dodatkowych.

„Opierając się na technologii fleksodruku, udało nam się zaprezentować wysoką spójność kolorów i wyniki porównywalne dla szerokiej gamy produktów i podłoży. Projekt potwierdził, że nasza technologia grawerowania za pomocą wałków rastrowych Zecher SteppedHex zapewnia najwyższy poziom spójności kolorów w różnych zastosowaniach fleksograficznych, a technologia płyt Flexcel NX firmy Miraclon była tego niezastąpioną częścią. Takie wyniki są w pełni osiągalne również w warunkach produkcyjnych, po precyzyjnym dopasowaniu wszystkim parametrów druku”- mówi Jörg Rohde, dyrektor ds. technologii w firmie Zachar.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Moc Prawdziwej Przyjaźni

Przyjaźń to coś czego nie nauczą Cię w szkole, a jeśli sam nie nauczyłeś się czym jest przyjaźń, to niczego się nie nauczyłeś.

 

Przyjaźń to najpiękniejsza rzecz, jaką człowiek może zaproponować drugiemu człowiekowi bezinteresownie. Przyjaciel to osoba, z którą możemy być szczerzy. Przy nim możemy też myśleć głośno. Jeden lojalny przyjaciel jest warto dziesięciu tysięcy krewnych. Suzanne Degges-White, przewodnicząca Wydziału Doradztwa....

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty