Materiały & Rozwiązania

Gama polimerów

W produkcji opakowań spożywczych wykorzystywana jest pełna gama polimerów, które nadają opakowaniu odpowiednią wytrzymałość mechaniczną oraz kształt. Głównym ograniczeniem pozostają dwie kwestie: nietoksyczność polimeru oraz jego barierowość. Toksyczność tworzywa sztucznego może być spowodowana składnikami jego domieszek, głównie plastyfikatorów, które w chłodniczej temperaturze przechowywania mogą wyciekać z masy polimerowej, powodując skażenie środka spożywczego, a także dekompozycję struktury samego tworzywa. Barierowość opakowania stanowi jego podstawą cechę użytkową. Jednakże każdy polimer wykazuje barierowość na zupełnie inny składnik, stąd często potrzeba stosowania kopolimerów lub mieszanek wieloskładnikowych, albo powlekania laminatowego.

więcej »

Współpraca dla rozwoju

Smurfit Kappa nawiązała współpracę z globalnym dostawcą usług transportowych Scania, aby zastąpić niektóre z materiałów używanych w łańcuchu dostaw rozwiązaniami papierowymi.

więcej »

Opakowanie owocami stoi

Firma Kraft Box znana jest z produkcji różnorodnych opakowań kartonowych wysokiej jakości. W portfolio firmy można znaleźć także opakowania przeznaczone dla przemysłu owocowo-warzywnego. Należą do nich różnorodne, wykonane z wytrzymałego kartonu, skrzynki na owoce i warzywa, które można odnaleźć w czołowych polskich supermarketach i dyskontach.

więcej »

Ekologiczny luksus

 Na targach Luxe Pack producent ekologicznych opakowań tekturowych firma Metsä Board zaprezentowała rozwiązania przeznaczone na rynek produktów premium.

więcej »

Wśród opakowań aktywnych

Materiały opakowaniowe przeznaczone do użytku w kuchenkach mikrofalowych mogą absorbować promieniowanie, przepuszczać je lub odbijać. Materiał absorbujący całość lub część promieniowania mikrofalowego, nazywany susceptorem, nagrzewa się, a następnie przekazuje ciepło do produktu wewnątrz opakowania. Ze względu na ich właściwości, opakowania do stosowania w kuchenkach mikrofalowych zalicza się do tzw. opakowań aktywnych. 

więcej »

Opakowanie z patentem

Krakowska spółka poligraficzna MM Druk Serwis otrzymała zastrzeżenie patentowe na kartonowe opakowanie służące do ekspozycji i przenoszenia puszek. Jest ono rezultatem aktywności realizowanej przez Małopolski Klaster Poligraficzny, w ramach działań „Projektowanie i produkcja opakowań”.

więcej »

Konstrukcja opakowania

Rynek opakowań nieustannie się rozwija. Dowodem na to są nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, które powstają nie tylko w pracowniach projektowych firm opakowaniowych, ale także na uczelniach wyższych. W niniejszym artykule prezentujemy projekt opakowania na kubek, który został zrealizowany w pracowni Konstrukcji Opakowań na Akademii Sztuki w Szczecinie. Był to proces przebiegający w zgodzie z wcześniejszymi wyznaczonymi założeniami, osadzonymi bardzo szczegółowo w ramach czasowych.

więcej »

Komentarz miesiąca

Fascynacja składanym cudełkiem-pudełkiem...

O znaczeniu opakowania w fazie zakupu można pisać bez końca. O ważności opakowań, ich wpływie na potencjalnego nabywcę oraz roli marketingowej napisano już wiele książek.

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty