Nie wszystko złoto, co się świeci

Nie wszystko złoto, co się świeci

Pragnienie doskonałości inspiruje. Migoczące, błyszczące, promieniujące opakowania kojarzą nam się z czymś eleganckim, odświętnym i ekskluzywnym. W związku z tym producenci stosują dużo ciekawych technologicznych tricków, aby zadowolić wymagających klientów. Wszystkie zabiegi w trakcie produkcji opakowań mają na celu jedno – wpłynąć tak na naszą podświadomość, aby uzyskać efekt „WOW” i „kup mnie”.

Choćby stosowanie prostego laminowania, które służy względom praktycznym, albowiem chroni farby i podłoża drukowe, jednocześnie jednak daje wyrafinowany kolorystyczny efekt. Niektórzy do uszlachetniania opakowań stosują lakiery perłowe, które zapewniają głęboki połysk, stwarzając wrażenie bogactwa i szlachetnego wyglądu. Inni wytłaczają ważne elementy grafiki tak, aby nadać opakowywaniu plastyczny wygląd świadczącym o wysokiej jakości produktu. Efekt tłoczenia można wzmocnić zastosowaniem metalicznej folii. Folie metaliczne są obecnie szeroko stosowane do tłoczenia zarówno cienkich linii, jak i dużych powierzchni i można je zobaczyć na popularnych opakowaniach. Folie nadają co prawda metaliczny połysk, ale mogą mieć też specyficzne kolory.

Co znakomicie przyciąga wzrok to zastosowanie efektu dyfrakcji i warstw holograficznych, które pod wpływem załamana światła mienią się barwami tęczy. Dla odmiany kalandrowanie zapewnia maksimum gładkości i nadaje powierzchni trwałość. Jednak nic nie przebije ZŁOTA, które każdemu kojarzy się jednoznacznie.

 

Wymowny ZŁOTY kolor

Stosowanie pigmentów złotych i srebrnych jako elementów projektu graficznego jest w segmencie opakowań już chlebem powszednim. Podczas gdy wcześniej wykorzystywano do tego celu brązowanie metalowym proszkiem, a później gotowe farby i lakiery z pigmentami złotymi, dzisiaj za standard uznawane są nowoczesne farby wysokiego połysku na bazie płytek aluminiowych odpowiednich metali lub złota folia.

Podczas gdy kartony powlekane folią aluminiową są kwalifikowane w zakładach utylizacji jako śmieci specjalne, imitacje folii można poddawać recyklingowi w 100 proc. Aluminium na pojedynczych płytkach pigmentowych brązu stanowi zaledwie od 10 do 15 proc. wagi powłoki aluminiowej, a ponieważ nie ma ono postaci zamkniętego filmu, lecz płytek nie powoduje już żadnych problemów podczas recyklingu kartonu.

Jednak prawdziwe złoto to to, które się jednak świeci. Takie jak na naszej okładce. Można je dotknąć, a nawet się w nim przejrzeć. Pozostawiając Was, drodzy czytelnicy, z niepowtarzalnymi doznaniami i obcowaniem z okładką i wnętrzem niniejszego wydania, życzę miłej lektury.

 

Izabela E. Kwiatkowska

Wydawca

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Co to jest Marka?

Marka jest określona przez opakowanie daleko bardziej niż przez sam produkt. Niewielu ludzi jest w stanie rozpoznać swoje papierosy, jogurt czy mleko wśród nieoznakowanych próbek. Nieoznakowane produkty to produkty niezadrukowane. Dopiero opakowanie zadrukowane przekazuje treść konsumentowi. Dzięki drukowi wyrażamy treść obrazem i przekazujemy odbiorcy to co chcemy o produkcie powiedzieć.

Reklama

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty