Adres strony:  http://packaging-polska.pl/pg/pl/content/wydarzenia/wspolny_projekt_krones_i.html

Wspólny projekt Krones i Alpla

Zwrotne pojemniki PET przeszły test pomyślnie, wykazując, że nadają się do przechowywania soków i produktów mlecznych w łańcuchu chłodniczym.

© Krones

Firmy Krones i Alpla współpracują nad projektem badawczym, którego celem jest lepsze wykorzystanie potencjału zwrotnych opakowań PET do napojów. Firma opracowała butelkę PET zaprojektowaną specjalnie dla produktów wrażliwych, takich jak soki i produkty mleczne. W pierwszej fazie projektu materiał i parametry opakowania poddano wielopłaszczyznowej ocenie.

 

Do tej pory głównymi zastosowaniami zwrotnych butelek PET były napoje gazowane i woda. Byliśmy jednak pewni, że jeśli połączymy nasze doświadczenie w dziedzinie materiałoznawstwa, projektowania preform i opakowań, opracujemy rozwiązanie dla wrażliwych napojów, takich jak soki i produkty mleczne- podkreśla Jörg Schwärzler, ekspert ds. opakowań zwrotnych i kierownik projektu w firmie Alpla. Głównym wyzwaniem projektu był proces czyszczenia opakowania, ponieważ  materiał PET jest mniej odporny na ciepło w porównaniu do szkła. Producenci musieli opracować taki sposób czyszczenia, który zapewniłby wysoki poziom bezpieczeństwa mikrobiologicznego, jak i dużą liczbę cykli użytkowania przy jednoczesnym czyszczeniu w niższych temperaturach. Zakład rozwoju technologii firmy Krones we Flensburgu przeprowadził szczegółową serię testów, analizując wzajemne oddziaływanie różnych konstrukcji butelek i procesów mycia. Pozwoliły one uzyskać wyraźny obraz odpowiednich czynników termicznych, chemicznych i mechanicznych. Jak się okazało, przy odpowiedniej kombinacji parametrów temperatura około 60 °C jest wystarczająca do niezawodnego usunięcia nawet zaschniętych zanieczyszczeń.

 

PET wygrywa ze szkłem
Porównanie zwrotnych opakowań PET i opakowań ze szkła wydobyło na światło dzienne kolejne interesujące odkrycie: w ciągu kilku cykli czyszczenia medium czyszczące dokonywało zmian w wyglądzie powierzchni szklanej butelki, podczas gdy nic porównywalnego nie można było zaobserwować z pojemnikami PET. Obecnie prowadzone testy mikrobiologiczne, aby ostatecznie ustalić, czy opracowana technologia czyszczenia jest całkowicie bezpieczna. Wstępne wyniki potwierdzają dotychczasowe obserwacje: „Butelki PET, które przeszły 25 cykli czyszczenia, niczym nie różnią się od nowych opakowań” - dodaje Ines Bradshaw, jedna z projektantek opakowania i uczestniczka projektu. Dzięki temu dowodowi projekt osiągnął ważny kamień milowy i jest teraz gotowy na kolejny ważny krok, jakim są przygotowania do testów technicznych w warunkach rzeczywistych.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Oferujemy najlepsze i najbardziej ekscytujące gry - Ice Casino