U progu rewolucji. Czas poważnie porozmawiać o odpadach.

Rok 2013 zapowiada się jako przełomowy w debacie na temat zagospodarowania odpadów w Polsce. Na początku stycznia opublikowana została nowa ustawa o odpadach, a wraz z nią ambitny cel reformacji gospodarki odpadami komunalnymi. Czy jest on realny? Jak go zrealizować? Kto zyska na zmianach, a kto straci?

 

Na te oraz wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedź podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Recyklingu, który odbędzie się w dniach 13-14 marca 2013 r. w Warszawie w hotelu Intercontinental. Inicjatorami wydarzenia są organizacje odzysku: Centrum Utylizacji Opon, ElektroEko, Konsorcjum Olejów Przepracowanych, REBA i Rekopol. To właśnie ci inicjatorzy na co dzień w imieniu przedsiębiorców realizują obowiązki w zakresie odzysku i recyklingu różnych odpadów, objętych zasadą rozszerzonej odpowiedzialności producenta, w tym z odpadów z opon, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii, olejów przepracowanych oraz opakowań. Jednym z organizatorów jest także Stowarzyszenie EKO-PAK.

 

Poważnie o odpadach

Zdaniem organizatorów Kongresu, prawie 80 proc. odpadów komunalnych w Polsce nadal trafia na składowiska. Przyjęcie nowej ustawy o odpadach oraz zmiana ustawy tzw. „czynszowej” ma dosłownie zrewolucjonizować system gospodarki odpadami komunalnymi, a jednym z celów do 2020 roku jest uzyskanie 50 proc. recykling odpadów ze źródeł komunalnych. „Będzie to najważniejsza międzybranżowa debata o odpadach, tym bardziej, że minęło 10 lat od wprowadzenia do polskiego prawa odpadowego zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta” – skomentowała Agnieszka Jaworska, dyrektor generalny stowarzyszenia EKO-PAK. Swój udział w Radzie Programowej i w Kongresie potwierdził poseł Tadeusz Arkit, przewodniczący nowopowołanej w Sejmie RP Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami, wytwórcy odpadów objętych zasadą „rozszerzonej odpowiedzialności producenta”, firmy zbierające i przetwarzające odpady, przedstawiciele administracji publicznej, eksperci oraz goście zagraniczni. Bogaty program dwudniowego wydarzenia powierzono Radzie Programowej, której przewodniczy prof. dr hab. Andrzej Jasiński. Organizacja Kongresu ma charakter niekomercyjny, projekt wydarzenia jest współfinansowany  ze środków własnych Organizatorów oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestnicy ponosić będą jedynie koszty wyżywienia. Patronat medialny nad wydarzeniem objął dziennik Rzeczpospolita, radio PIN oraz wiele pism i portali branżowych, m.in. miesięcznik PACKAGING POLSKA.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Jak ugasić pragnienie…?

… a szczególnie pragnienie by na przykład zjeść całe niebo lub wypić wszystkie gwiazdy na niebie...?

 

Pragnienie sprawia, że wysychamy od środka, w dosłownym jak i w przenośnym tego słowa znaczeniu. Sam fakt, że masz jakieś marzenia lub pragnienia oznacza, że masz też odpowiednie zdolności do ich zrealizowania. Tak długo kiedy pragnienie jest o dobrej intencji i wiemy, czego pragniemy, nasze dążenia nabierają siły...

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty