Bezpieczna Europa. Inteligentne rozwiązania opakowaniowe

 

Według danych Komisji Europejskiej, każdego roku wyrzuca się w Europie prawie 90 milionów ton żywności. Rozwiązaniem tego problemu ma być nowej generacji opakowanie z wydłużonych o 50 proc. okresem przydatności produktu do spożycia. Pracuje już nad nim konsorcjum producentów opakowaniowych zrzeszonych w międzynarodowym projekcie ISA-PACK, finansowanym ze środków Unii Europejskiej, do którego należy polska firma Intrex.

 

Bezpieczeństwo i jakość przechowywanej żywności mają gwarantować dwa innowacyjne, biopolimerowe materiały. Dzięki ich biologicznemu pochodzeniu będą mniej uciążliwe dla środowiska i lepiej ochronią przechowywaną żywność, nie wchodząc w reakcje z poszczególnymi jej składnikami. Będzie to nowoczesna, kopolimerowa folia stretch ISA-PACK PHB, która ma zastąpić w przyszłości popularny materiał PVC oraz arkusze i folie o wysokiej barierowości gazowej do stosowania w warunkach atmosfery modyfikowanej.

 

TTI

Dodatkowo profesjonaliści z konsorcjum pracują nad inteligentnym wskaźnikiem jakości

informującym o świeżości artykułów spożywczych, który będzie nanoszony bezpośrednio na materiał pakujący. Zmniejszy to potencjalne koszty wykorzystania tego rozwiązania, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo konsumentów, którzy otrzymają czytelną informację na temat jakości danego produktu, nadającego się do spożycia przez dłuższy okres. Polski partner projektu ISA-PACK – firma Intrex rozpoczęła już pierwsze testy prototypu atramentu TTI informującego o temperaturze produktu (TTI – Time Temperature Indicator) w wybranych zakładach mięsnych w Polsce. „Prace konsorcjum ISA-PACK nad nowoczesnymi materiałami wykorzystywanymi do pakowania to wyzwanie, ale i duża satysfakcja, bo oczekiwane rezultaty pozytywnie wpłyną na sytuację producentów i dystrybutorów żywności, bezpieczeństwo konsumentów, jak i stan środowiska naturalnego. Efekty projektu pozwolą też naszej firmie rozwinąć własną ofertę produktową, oferując klientom najnowsze rozwiązania z dziedziny inteligentnych opakowań, oraz pozwolą na tworzenie kolejnych innowacji” – powiedział Jacek Gazda, koordynator projektu ISA-PACK w firmie Intrex. Dla producentów żywności nowa technologia pakowania ma znacząco przedłużyć cyklu życia produktów na półce sklepowej, poprawić ich jakość, zwiększyć bezpieczeństwo, zmniejszyć marnowanie jedzenia oraz ilość odpadów, których źródłem są materiały użyte do pakowania.

 

Projekt ISA-PACK rozpoczął się w 2012 r. i przez kolejne trzy lata będzie realizował badania nad inteligentnym rozwiązaniem opakowaniowym, które zwiększy bezpieczeństwo przechowywanej na półce sklepowej żywności. Otrzymał on dofinansowanie w wysokości 3,9 mln euro w ramach siódmego programu ramowego FP7, wspieranego przez Komisję Europejską. W skład konsorcjum ISA-PACK wchodzą: The UK Materials Technology Research Institute Limited (Wielka Brytania), The University of Birmingham (Wielka Brytania), Campden BRI (Wielka Brytania), Instituto Tecnologico Del Embalaje, Transporte y Logistica ITENE (Hiszpania), Domino Printing Sciences PLC (Wielka Brytania), Biopac (UK) Limited (Wielka Brytania), FKuR Kunststoff GmbH (Niemcy), Omniform SA (Belgia), Intrex (Polska), Asociacion Empresarial de Investigacion Centro Tecnologico del Calzado y del Plastico de la Region de Murcia – CETEC (Hiszpania). Firma Intrex z Sadów, koło Poznania, od 1992 r. jest dostawcą urządzeń i systemów do znakowania, etykietowania, druku oraz kontroli wizyjnej.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Jak ugasić pragnienie…?

… a szczególnie pragnienie by na przykład zjeść całe niebo lub wypić wszystkie gwiazdy na niebie...?

 

Pragnienie sprawia, że wysychamy od środka, w dosłownym jak i w przenośnym tego słowa znaczeniu. Sam fakt, że masz jakieś marzenia lub pragnienia oznacza, że masz też odpowiednie zdolności do ich zrealizowania. Tak długo kiedy pragnienie jest o dobrej intencji i wiemy, czego pragniemy, nasze dążenia nabierają siły...

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty