Zdrowie o smaku antoniówki. Liście drzew owocowych cennym źródłem do produkcji soków.

Polscy naukowcy wykryli, że wykorzystanie liści drzew owocowych do produkcji soków byłoby tańszym i efektywniejszych źródłem bioaktywnych związków chemicznych, które może mieć znaczenie w zapobieganiu chorobom wywoływanym przez wolne rodniki.

 

Polscy naukowcy potwierdzili, że znajdujący się w liściach drzew owocowych polifenol mógłby zostać wykorzystany do produkcji soków z jabłek o właściwościach prozdrowotnych.

Bogaty w fitochemikalia, właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne może efektywnie poprawiać kondycję Europejczyków. „Mętny sok jabłkowy jest jednym z najpopularniejszych napojów w Europie i ma szansę bardzo pozytywnie wpłynąć na zdrowie populacji” – skomentowała dr Joanna Kolniak-Ostek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na poparcie tej tezy przeprowadzone zostały badania na zwierzętach, które wykazały, że spożycie fitochemikaliów z jabłek efektywnie opóźnia proces karcynogenezy (zmian zachodzących w komórce organizmu, prowadzących do powstania nowotworu).

 

Smaczne i zdrowe

W wyniku przeprowadzonych badań odkryto, że wykorzystanie liści drzew owocowych byłoby tańszym i efektywniejszych źródłem bioaktywnych związków chemicznych, które może mieć znaczenie w zapobieganiu chorobom wywoływanym przez wolne rodniki. W mętnym soku jabłkowym z dodatkiem ekstraktu z liści zawartość fitochemikaliów może być większa od 0,5 do 5 procent, co przekłada się na 1665 i 2541 mg/l. Dotychczas problemem był fakt, że od 50 do 90 proc. polifenoli było traconych ze względu na sposób produkcji soków. Odpowiedzią na ten problem ma być wykorzystanie liści jabłek – dotychczas przetestowano gatunek Sampion, bogaty we flawonoidy i polifenole, ale możliwe, że także pozostałe rodzaje tego owocu mogą być źródłem cennych witamin i minerałów. „Do tej pory liście drzew owocowych były wykorzystywane głównie w medycynie ludowej. Ich potencjał jako źródło przeciwutleniaczy nie został dostrzeżony ze względu na brak wiedzy i zastosowań komercyjnych” – dodała dr Kolniak-Ostek. 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Zmiana

Warto wiedzieć, że na dobrą zmianę opakowania zawsze jest odpowiednia pora. Nie liczy się ani dzień, ani pora roku, ani koniunktura. Liczy się tylko wola zmiany i nowa, lepsza wizja. Ktoś mądry zauważył, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tak, to się zgadza. Ja dodałabym również, iż postrzeganie zależy od naszej wiedzy, predyspozycji, umiejętności, doświadczenia, mądrości, inteligencji, poczucia humoru...

Reklama

Ankieta

Jak oceniasz nową stronę internetową

5
4
3
2

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty