Zdrowie o smaku antoniówki. Liście drzew owocowych cennym źródłem do produkcji soków.

Polscy naukowcy wykryli, że wykorzystanie liści drzew owocowych do produkcji soków byłoby tańszym i efektywniejszych źródłem bioaktywnych związków chemicznych, które może mieć znaczenie w zapobieganiu chorobom wywoływanym przez wolne rodniki.

 

Polscy naukowcy potwierdzili, że znajdujący się w liściach drzew owocowych polifenol mógłby zostać wykorzystany do produkcji soków z jabłek o właściwościach prozdrowotnych.

Bogaty w fitochemikalia, właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne może efektywnie poprawiać kondycję Europejczyków. „Mętny sok jabłkowy jest jednym z najpopularniejszych napojów w Europie i ma szansę bardzo pozytywnie wpłynąć na zdrowie populacji” – skomentowała dr Joanna Kolniak-Ostek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na poparcie tej tezy przeprowadzone zostały badania na zwierzętach, które wykazały, że spożycie fitochemikaliów z jabłek efektywnie opóźnia proces karcynogenezy (zmian zachodzących w komórce organizmu, prowadzących do powstania nowotworu).

 

Smaczne i zdrowe

W wyniku przeprowadzonych badań odkryto, że wykorzystanie liści drzew owocowych byłoby tańszym i efektywniejszych źródłem bioaktywnych związków chemicznych, które może mieć znaczenie w zapobieganiu chorobom wywoływanym przez wolne rodniki. W mętnym soku jabłkowym z dodatkiem ekstraktu z liści zawartość fitochemikaliów może być większa od 0,5 do 5 procent, co przekłada się na 1665 i 2541 mg/l. Dotychczas problemem był fakt, że od 50 do 90 proc. polifenoli było traconych ze względu na sposób produkcji soków. Odpowiedzią na ten problem ma być wykorzystanie liści jabłek – dotychczas przetestowano gatunek Sampion, bogaty we flawonoidy i polifenole, ale możliwe, że także pozostałe rodzaje tego owocu mogą być źródłem cennych witamin i minerałów. „Do tej pory liście drzew owocowych były wykorzystywane głównie w medycynie ludowej. Ich potencjał jako źródło przeciwutleniaczy nie został dostrzeżony ze względu na brak wiedzy i zastosowań komercyjnych” – dodała dr Kolniak-Ostek. 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Co to jest Marka?

Marka jest określona przez opakowanie daleko bardziej niż przez sam produkt. Niewielu ludzi jest w stanie rozpoznać swoje papierosy, jogurt czy mleko wśród nieoznakowanych próbek. Nieoznakowane produkty to produkty niezadrukowane. Dopiero opakowanie zadrukowane przekazuje treść konsumentowi. Dzięki drukowi wyrażamy treść obrazem i przekazujemy odbiorcy to co chcemy o produkcie powiedzieć.

Reklama

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty