Na 300 procent. BSC Drukarnia Opakowań SA

Poznański producent opakowań z tektury i papieru konsekwentnie powiększa wartość przychodów swojej Grupy. W okresie styczeń-czerwiec bieżącego roku wzrosły one o 19 proc., wynosząc 75,5 mln zł wobec 63,6 mln zł rok wcześniej. Z kolei zysk operacyjny i EBITDA wzrosły odpowiednio do wartości 10 i 14,2 mln zł, osiągając tym samym dynamikę na poziomie kolejno 10 i 13 proc. Receptą na sukces Grupy BSC Drukarnia Opakowań SA ma być rozwój organiczny oraz inwestycje kapitałowe.

 

„Główną przyczyną kontynuacji tak mocnego wzrostu sprzedaży jest zwiększenie eksportu, którego dynamika osiągnęła ok. 300 proc. Wynik netto pozostał praktycznie na niezmienionym poziomie, co było skutkiem znaczącego wzrostu kosztów amortyzacji i spadkiem przychodów finansowych. Istotny wzrost zobowiązań krótkoterminowych to pochodna wykazania zobowiązania z tytułu dywidendy, wypłaconej w lipcu br. Zobowiązania długoterminowe są z kolei stale i konsekwentnie spłacane przy braku nowo zaciągniętych kredytów. Stąd odnotowaliśmy ich spadek o 10 proc.” – wyjaśnia Janusz Schwark, prezes zarządu BSC Drukarnia Opakowań S.A.

 

Teraz PET    

Celem strategicznym firmy jest dalsza ekspansja na rynku krajowym i europejskim. W tym celu Grupa kontynuowała strategię poszukiwania podmiotu, którego park maszynowy i know-how spełniłyby oczekiwania firmy w zakresie druku fleksograficznego. Z uwagi na brak atrakcyjnych ofert, zarząd podjął decyzję o zakupie nowoczesnej maszyny Gallus RCS 430, której dostawa planowana jest na listopad 2013. Wartość linii produkcyjnej wraz z dodatkowym oprzyrządowaniem (m.in. maszyną sztancującą) to wydatek ok. 4 mln euro. Gallus RCS 430 ma umożliwiać druk zarówno w technologii fleksograficznej, offsetowej, sitodrukowej, jak również laminowanie, złocenie na zimno oraz inne metody uszlachetniania. Będzie ona umożliwiała zadruk kartonu do 350 um i podłoża z materiałów niewsiąkliwych typu PET do 300 um. Tym samym zarząd chce uruchomić produkcję opakowań dotychczas nie drukowanych, ze względu na brak możliwości technologicznych. Inwestycja ta pokazuje również jak ważny dla BSC jest segment opakowań z materiałów typu PET drukowanych na maszynach rolowych. W przyszłości spółka nie wyklucza budowy osobnego zakładu dedykowanego produkcji opakowań tworzywowych. „Dostrzegamy bowiem niezagospodarowaną dotychczas niszę, która w perspektywie najbliższych kilku lat może stać się istotnym dla przychodów obszarem działalności. Na ten moment, już jeden z naszych dotychczasowych, głównych odbiorców wyraził gotowość współpracy w zakresie druku opakowań na podłożach z materiałów niewsiąkliwych typu PET. Szacowana sprzedaż z tytułu zakupu tej linii w okresie początkowym to ok. 5 mln euro rocznie. Zarząd będzie dążył do takiego obłożenia na przestrzeni 12-18 miesięcy od uruchomienia linii” – informuje Janusz Schwark, prezes BSC Drukarnia Opakowań SA.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Jak ugasić pragnienie…?

… a szczególnie pragnienie by na przykład zjeść całe niebo lub wypić wszystkie gwiazdy na niebie...?

 

Pragnienie sprawia, że wysychamy od środka, w dosłownym jak i w przenośnym tego słowa znaczeniu. Sam fakt, że masz jakieś marzenia lub pragnienia oznacza, że masz też odpowiednie zdolności do ich zrealizowania. Tak długo kiedy pragnienie jest o dobrej intencji i wiemy, czego pragniemy, nasze dążenia nabierają siły...

Reklama

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty